• Polski
  • English

Podczas projektowania sklepów w galeriach handlowych często spotykam się z zapytaniem o rodzaj witryny. Różnice witryn oprócz systemów mocujących szklenie oraz podziałów samego szklenia mogą się także różnić rodzajem wejścia. O ile rodzaj szklenia jest najczęściej określany przez galerię handlową o tyle sam rodzaj wejścia oraz jego wielkość często mogą podlegać negocjacjom.

 

Szklane drzwi –zalety oraz wady

Sposobów zamykania lokalu jest kilka najtańszymi są oczywiście drzwi szklane dwuskrzydłowe. Rozwiązanie takie świetnie nadaje się do lokali z małym zagęszczeniem wyposażenia lub z funkcją nastawioną na mniejszy przepływ klienta. Proste drzwi sprawdzają się świetnie w salonach kosmetycznych, zakładach fryzjerskich, biurach podróży, sklepach z bielizną czy jubilerach. Wszędzie tam gdzie ważny jest bezpośredni kontakt z klientem dłuższa obsługa czy też poczucie prywatności zwyczajne drzwi to dobry pomysł. Dodatkowym elementem pozytywnym są oszczędności jakie wynikają z możliwości pełnego wykorzystania własnej wentylacji oraz klimatyzacji która w mniejszym stopniu miesza się z powietrzem z pasażu.

 

Rolety metalowe lub kraty rolowanezalety oraz wady

W sklepach nastawionych na większą wymianę klientów oraz maksymalne wykorzystanie powierzchni wewnątrz lepszym choć zdecydowanie droższym rozwiązaniem są rolety.

Zaletą rolety jest możliwość zastosowania o wiele szerszego wejścia. Można w nim umieścić nie tylko kilka traktów pieszych ale także otwartą ekspozycję oddziałującą na klienta już w przestrzeni pasażu. Roleta po otwarciu w przeciwieństwie do standardowych drzwi nie zabiera miejsca wewnątrz sklepu.

Roleta jest najczęściej stosowanym rodzajem zamknięcia w średnich i dużych sklepach. Rolety mogą mieć także zastosowanie w lokalach bez standardowej szklanej witryny obsługujących klienta na poziomie linii najmu takich jak „fast food-y”, wypożyczalnie, pralnie, czy cukiernie. Takie rolety nie opadają na posadzkę a zatrzymują się na poziomie biegnącej wzdłuż całej witryny w linii najmu lady sprzedaży.

 

 

System ruchomych witryn ,ścian szklanychzalety oraz wady

Trzecim często stosowanym sposobem zamknięcia lokalu są składane szklane witryny. Jest to rozwiązanie drogie ale w przypadku konieczności otwarcia się całą witryną lub znaczną jej częścią na klienta. Przy dużych otworach rolety stają się albo bardzo drogie i wręcz nie możliwe do zastosowania. W taki wypadku dobrym zastosowaniem jest ruchoma witryna. Jest to system oparty na wielu skrzydłach szklanych przesuwanych ręcznie lub elektrycznie po szynach wbudowanych w posadzkę oraz w sufit podwieszany. Złożony zestaw drzwi można pozostawić na ścianie jako widoczny element lub schować je w zamykanej niszy. Taki rodzaj witryny jest popularny w lokalach dwustronnie otwartych które przepuszczają przez siebie część ruchu. Zlokalizowane są one często na skrzyżowaniach pasaży lub pomiędzy dwoma równoległymi pasażami.

Warto zastanowić się nad właściwym doborem witryny gdyż jest ona punktem pierwszego kontaktu z klientem i wiele od niej zależy.