• Polski
  • English

5 grudnia 2014r w Tarnowskich górach został otwarty nowy lokal o nazwie „Pub Domówka” projektowany przez Pracownię Architektura Szyjkowski.
Stworzyliśmy wnętrze w odpowiedzi na nowy trend przenoszenia klimatu imprez domowych do wnętrz klubów oraz pubów.

Nowe i sprawdzone.

Samo słowo „pub” pochodzi od angielskiego „public house” czyli dom publiczny  oczywiście w polskim tłumaczeniu słowo to ma zupełnie inne znaczenie nie mniej w warunkach angielskiej architektury jest to po prostu określenie podkreślające opozycję dla
domu prywatnego „private house”.
Trend organizowania lokali w klimacie domowym paradoksalnie łączy dwie te przeciwstawne dla angielskiej kultury miejsca.
Elementem wyposażenia wnętrz tego typu lokali są obowiązkowo gry stolikowe typu domino, gry, planszowe czy, szachy nie każdy jednak wie ,że nie jest to element nawiązujący do zabaw domowych lecz bezpośrednie zapożyczenie z tradycyjnych angielskich pub-ów.
Kolejnym elementem z kultury prawdziwych pubów w nowym trendzie lokali typu „domówka” jest położenie nacisku na spotkania towarzyskie w mniejszym znanym sobie gronie stąd podział wnętrz klubu na mniejsze pomieszczenia dające poczucie prywatności.

Bogate Polskie tradycje

Oprócz opisywanych wyżej podobieństw lokale typu domowego to jednak zupełnie nowy pomysł na sięgniecie do wnętrz prywatnych domów tym bardziej ,że w porównaniu z państwami zachodnimi Polska ma długą tradycje imprez organizowanych we wnętrzach mieszkań i domów.
Każdy z nas ma za sobą niezapomniane spotkania typu domowego, ożywione dyskusje przy kuchennym stole, wspólne wylegiwanie się na zestawie wypoczynkowym w salonie czy palenie fajki pokoju w łazience.
W taki klimat beztroskiego odpoczynku wzbogaconego często o układy taneczne na dywanie
mają być wyposażone wnętrza klubów o pub-ów typu domówka.
„Pub Domówka” zaprojektowany przez nas w Tarnowskich Górach ma dużą powierzchnie dzięki temu zróżnicowany klimat domowych pomieszczeń stał się hasłem przewodnim projektu wnętrz. Wnętrze zostało podzielone na szereg małych przestrzeni nawiązujących klimatem do kuchni, salonu, łazienki czy sypialni.

Prawdziwa prywatka

W ostatnim czasie na terenie dużych miast pewną popularność zyskało wynajmowanie prywatnych mieszkań oraz domów na imprezy.
Tego typu usługę udało nam się także zawrzeć we wnętrzu projektowanego pub-u.
Pewna część lokalu została wyodrębniona w formie kawalerki do wynajęcia.
Można tutaj imprezować w zamkniętym gronie puszczać własną muzykę oglądać filmy lub zdjęcia, sięgać po napoje i przekąski prosto z lodówki czy w ugotować coś wspólnie na małej kuchence.

Ciekawa alternatywa
Serdecznie polecam nowy rodzaj lokali w typie „domówka” zarówno przyszłym inwestorom jak i klientom. Zapraszam do odwiedzenia lokalu „Pub Domówka” w Tarnowskich Górach lub odwiedziny jego strony na Facebooku.
Tego typu miejsca mogą być dobrą konkurencją dla już istniejących lokali tym bardziej ,że w ich stworzeniu kluczem do sukcesu wcale nie musi być wysoki budżet tylko dobry projekt.

Pozdrawiam.
Mateusz Szyjkowski
architekt